Venesis | Verimli Enerji Sistemleri
Venesis Venesis Venesis - Verimli Enerji Sistemleri Venesis

 

 

 

 

 

     ÜRÜNLERİMİZ

 

Otomatik Su Atıcılar
zaman ayarlı su atıcı
Zaman Ayarlı
Kondens Tahliye Cihazı
şamandıralı kondens atıcı
Şamandıralı
Kondens Tahliye Cihazı
http://www.dhe.com.tr/wp-content/uploads/2015/08/kondens-tahliye.jpg
Elektronik Seviye Sensörlü
Kondens Tahliye Cihazı


hyperdrain su atıcılar
Basınçlı hava sistemlerinde; kompresörün üretmiş olduğu basınçlı hava, çıkış sıcaklığı ne olursa olsun her zaman %100 nem taşımaktadır. Elde edilen basınçlı hava içerisinde bulunan su buharı hava tankında soğumakta ve buhar fazındaki su yoğuşarak kondens haline gelmektedir.

 

Yoğuşan su başta hava tankı olmak üzere, tesisatta yer alan kolektör ve borularda paslanmalara neden olmakta ve uzun vadede sisteme kalıcı zararlar vermektedir. Bununla beraber biriken kondens hava akışıyla birlikte düzenli olarak sisteme yürümekte ve pnömatik ekipman arızalarını tetiklemektedir.

 

Dolayısıyla başta hava tankı olmak üzere; filtrelerde, kurutucularda, su seperatörlerinde, kolektörlerde, basınçlı hava hatlarında ve şartlandırma ekipmanlarında biriken kondensin sürekli ve düzenli tahliyesi gerekmektedir. Endüstride bu işlemi yapan ekipmanlar tank altı su atıcı, otomatik su atıcı, tank altı kondenstop, hava kondenstopu, otomatik kondens tahliye valfi, kondens atıcı ve kondens tahliye ünitesi gibi değişik isimlerle adlandırılırlar. 

 

Manuel Kontrollü Su Tahliyesi
(İnsan Kontrollü)

Birçok işletmede bu işlem manuel valflerle, çalışanlar tarafından yapılmaktadır. Bu yöntemle tankta biriken kondensin boşaltılması unutulabilmekte ve tüm hava hattına yürüyebilmektedir. Hatta bilinçsiz çalışanlar, tankta biriken suyu sürekli boşaltması için, çok az açık bırakarak sorumluluğu üzerinden atmakta ve ciddi hava kaybına sebebiyet vermektedir.

 

Zaman Kontrollü Kondens Tahliyesi 
(Time-Drain)

Bir diğer yöntem ise zaman röleli valfler kullanarak, bu tahliyeyi önceden belirlenmiş zaman periyotlarında yapmaktır. Bu uygulama değişken hava sarfiyatları ve sıcaklık değişimleri nedeniyle tanktaki kondensi her zaman boşaltamamanın yanında, hava kayıplarına sebep olmaktadır. Basınçlı havanın, işletmelerin enerji giderleri açısından önemi dikkate alındığında, biriken kondensin atılması sırasında kaybedilecekher 1 sn'lik basınçlı hava bile yıllık önemli miktarlarda enerji sarfiyatına neden olmaktadır.

 

Sıfır Kayıplı Otomatik Tahliye (Zero Air Lost)
Sıfır hava kaybıyla çalışan otomatik tank altı su atıcıları (hava kondenstopu) ile insan hatalarından kaynaklanan aksilikler ortadan kalkarken, bu işlem sırasında meydana gelen basınçlı hava kayıpları da engellenmiş olmaktadır.


HDF-Filtre Altı

 
    Copyright © 2016 VENESİS Verimli Enerji Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.  

Yeşiloba Mah. 46003 Sk. Arslandamı İş Merkezi
G Blok No:6/6G      Seyhan / ADANA

TEL: (0322) 428 50 60       Fax: (0322) 428 50 61