Venesis | Verimli Enerji Sistemleri
Venesis Venesis Venesis - Verimli Enerji Sistemleri Venesis

 

 

 

 

 

     ÜRÜNLERİMİZ

 

Basınçlı Hava Kurutucu

 

Basınçlı hava; üretimi esnasında, kompresörün bulunduğu atmosferik koşullara göre bir miktar (%30-80) bağıl nemle kompresörü girer. Havanın sıkıştırılması sonucundaysa, kompresör vida grubu yüksek sıcaklıklara ulaşır ve elde edilen basınçlı hava %100'e yakın nemle kompresörden çıkar.
Kompresörden çıkan nemli hava, en ufak bir sıcaklık düşüşünde bünyesindeki su buharını tutamayıp yoğuşturacağından, endüstriyel ekipman ve makinelerin pnömatik tahriki için gereken basınçlı hava, içerisindeki nem uzaklaştırılmadan kullanılamamaktadır. Bu nedenle kompresörden çıkan havanın kurutulması gerekmektedir. Basınçlı havada bulunan nem (su buharı), birbirinden teknolojik olarak tamamen farklı iki ayrı metoda sahip hava kurutucuyla kurutulabilmektedir. 

 

Gazlı Hava Kurutucuları
Gazlı Kurutucular
Kimyasal Kurutucular
kimyasal hava kurutucular
Hybrid Kurutucular
Hybrid kurutucular

 

Kurutucu Çeşitleri Arasındaki Farklar


Gazlı Tip Kurutucular temel olarak soğutma gazı çevrimi ve ısı eşanjöründen oluşur. Piyasada soğutulu kurutucu olarak da adlandırılan bu ekipmanlar; basınçlı havayı soğutarak yoğuşturma prensibine göre çalışır. Gazlı tip kurutucular +3 ºC ile +10 ºC arasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.


* Daha hassas ve kritik uygulamalarda kullanılan farklı kurutma teknolojisine sahipAdsorpsiyonlu Tip Kurutucular; silikajelli kurutucukimyasal kurutucu ya da desikant (desiccant) kurutucu olarak da bilinmektedir. Bu tip hava kurutucular ise havadaki nemi kohezyon kuvvetiyle adsorbe ederek uzaklaştırmaktadır. Adsorpsiyonlu hava kurutucular -20 ºCile -70 ºC arasında çiğlenme sıcaklığını sağlayabilir.
* Hibrit Kurutucular ise gazlı ve adsorpsiyonlu tip kurutucuların kombinasyonundan oluşur.

 
    Copyright © 2016 VENESİS Verimli Enerji Sistemleri. Tüm hakları saklıdır.  

Yeşiloba Mah. 46003 Sk. Arslandamı İş Merkezi
G Blok No:6/6G      Seyhan / ADANA

TEL: (0322) 428 50 60       Fax: (0322) 428 50 61